Diş röntgeni, dişlerin kemik ve dişetlerinin klinik muayene ile görünmeyen kısımlarını göstererek doğru tedavi yönteminin planlamasına olanak sağlar.

Bu amaçla kullanılan görüntüleme yöntemleri şunlardır.

Periapikal röntgen
Panoramik röntgen
Sefalometrik röntgen
Oklüzal röntgen
Bite-wing röntgen  
Periapikal Röntgen:
Bir ile üç adet komşu dişin ve destekleyici dokularının incelenmesinde kullanılır. Bu röntgen tipi ile aynı zamanda süt dişleri altında gelişmekte olan kalıcı dişlerin durumu da irdelenebilmektedir. Apse ve diş eti hastalıkları da incelenebilir.
Panoramik Röntgen
Tüm dişler, çene eklemi (Temporomandibuler Eklem-TME), üst çenede yer alan havalanma boşlukları (sinüsler) ve çene kemikleri incelenebilir. Ortodontik problemi veya kafa-yüz yaralanması olan çocuklarla fiziksel veya zihinsel engellilerde kullanımı tercih edilmektedir. Film ağız içine yerleştirilmediğinden kolay kusan veya küçük ağızlı çocuklarda kullanımı kolaydır.
Sefalometrik Röntgen
Kafayı yandan gösteren bu filmde çenelerin büyümesi ve kemiklerin kafatası ile olan ilişkisi incelenir. Ortodontistler bu filmle tedaviyi planlarlar ve tam tanıyı koyarlar.
Oklüzal Röntgen
Aynı çenedeki çok sayıda dişin incelenmesinde tercih edilir. Panoramik film alınamayan durumlarda kullanılabilir.
Bite-wing Röntgen
Arka dişlerin birbirine değen (bakan) yüzeylerinin incelenmesinde gereklidir. Genellikle başlangıç çürüklerinin belirlenmesinde tercih edilir.