KARBOKSİTERAPİ

Karboksiterapi,  Karbondioksit (CO2) gazının tedavi amaçlı derialtına enjekte edilerek dolaşımın  ve dokudaki bölgesel metabolizmanın hızlandırılması işlemidir. Karboksiterapi özellikle Sellülit tedavisinde son derece etkili bir yöntemdir.

Karboksiterapi işlemi, karbondioksit gazının cilt altı doku içine 30G ‘lik (0.3 mm) bir iğne ile enjekte edilmesi prensibine dayanır. Enjekte edilen gaz, yakınlardaki doku tarafından emilirek

  • Cilt altı mikrodolaşımda damar genişlemesi artırır
  • Kılcal damar kan akışı hızlandırır
  • Yağ eritici (lipolitik) etki oluşur
  • Yüzeye yakın dokularda  oksijen kullanımını artırır
  • Doku yenilenmesini uyarır
  • Adele, kas tonüsünün (sertliğinin) artışını sağlar

Karbondioksit gazının iki etkisi vardır:

a) Mekanik olarak yağ eritici (lipolitik) etki

b) Kılcal damarları genişletici (kapiller vazodilatasyon) etki

Kılcal damarların genişlemesi bölgeye daha fazla oksijen taşınmasını ve doku içindeki sıvının atılmasını sağlar. Böylelikle ödem çözülür, yağ yıkılır, doku daha genç ve sıkı bir görünüm kazanır.

Karboksiterapi nin kullanım yerleri

Sellülit
Lokal yağlanma
Ameliyat ve yara izleri
Stria (cilt çatlakları): Doğum ve sık kilo alma verme ile oluşan çatlaklar
Boyun, dekolte ve kol bölgesinin toparlanması
El ve yüz cildinin toparlanması ve gençleştirilmesi
Psoriasis
Cilt ülserleri
Tedavi sonrası 4 saat süreyle banyo,  yüzme ve sauna önerilmez. Bunun dışında kişiler kendi aktivitelerine devam edebilirler.
Sellulitlerin giderilmesi için değişmekle birlikte ortalama olarak 12-20 seansa gerek vardır.  Seans sayısı sellulitin derecesi ve yaygınlığı ile orantılıdır. Haftada bir veya iki uygulama yapılabileceği gibi günaşırı uygulamalarda yapılabilmektedir.  Her seans ortalama 10-15 dakika sürer.

Ortalama 4-5 seanstan sonra vucudunuzdaki sağlıklı gelişmeyi farkedebileceksiniz.

Uygun diyet ve egzersiz yaparsanız karboksiterapinin etkisi yıllarca devam eder. Eğer sellulit oluşumuna uygun bir hayat tarzını seçerseniz 6-7 ay içinde sellülitlerinizin yeniden oluştuğunu farkedeceksiniz.  Ancak bu dönemde 3-5 seanslık karboksiterapi almanız cildinizi yeniden sağlıklı bir görünüme sokacaktır.