Ozon tedavisinde ozon daima oksijen ile karışım halinde kullanılır. Tek başına saf ozon kullanılmaz. Tedavide kullanılacak bu karışımda oksijen / ozon oranı % 99,5 ila % 95 arasında değişir.

Tüm ilaç tedavilerinde olduğu gibi ozon tedavisinde de hastalığın ve hastanın durumuna, özelliğine göre kullanılacak ozon miktarı, karışım oranı, tedavi yöntemi doktor tarafından belirlenir.

Günümüzde kabul edilmiş ve uygulanan ozon tedavi yöntemleri şunlardır:

1- Hasta kanının ozonlanarak hastaya geri verilmesi

A – Major oto hematerapi: Hastanın damarından 150 ml (gereğinde 250 ml ye çıkabilir) kadar kanı özel kan setine alınır. Bu set içinde kan ozonlanır ve ayni kan kapalı devreden tekrar hastaya geri verilir. İşlem süresi yaklaşık alınacak kan miktarına göre 5 ile 20 dakika arasında değişir.

B – Minor oto hematerapi: Hastanın damarından 3 ila 5 ml kanı enjektöre alınır. Enjektör içinde ozonlanan hastanın kendi kanı adale enjeksiyonu olarak geri verilir. İşlem süresi 3-5 dakika kadar sürer.

2 - Torbalama, Poşetleme (Bagging)

Ayak, kol gibi uzuvlar özel bir poşet torbanın içine geçirilerek ağzı kapatılır. Torbanın içine ozon verilir. Yaklaşık 20 dakika süren işlem sonrasında torbanın içinde kalan ozon geri alınır, poşet çıkarılır.

Torba yöntemine ek olarak torba içine su veya maden suyu konularak ozon suyun içinden geçirilmek süretiyle uygulanan bir yöntem de bulunmaktadır.

3 - Kupalama (Cabbing)

Hastanın torbalama yöntemine uygun olmayan gövde, baş gibi beden bölgelerine uygulanır. Genel olarak yarım küreye benzer kabın açık yüzeyi tedavi edilecek beden bölgesine kapatılır. Kabın diğer tarafında bulunan iki delikten birisinden içeriye ozon verilirken diğer delikten geri emme işlemi yapılır. Tedavinin özelliğine göre işlem 1o ila 20 dakika sürer.

4 - Ozon Havası Verme (Üfleme - Insufflasyon)

Ozon jenaratöründen ozon gazı özel set ve hortumlar aracılığı ile hastanın belirli beden bölgelerine verilir.

A – Rektal: Hastanın makat bölgesinden içeriye yaş ve durumuna göre 50 ila 300 ml kadar ozonlu hava verilir. Verilen ozon 1-2 saniyede barsaklardan emilerek kana karıştığı için hiçbir sıkıntı olmamaktadır. İşlem 1 dakika kadar sürmektedir. Yararlığı ve etkinliği kan ozonlanmasına yakındır.

B – Vajinal : Bayan hastaların kadın doğum ve gebelik sorunlarında özel setler aracılığı ile ozon vajen bölgesine verilir. İşlem süresi 1-2 dakikadır. Rektal uygulamaya benzer yararlanım sağlanır.

C – Aericular: İç ve orta kulağın çeşitli hastalıklarında ozon doğrudan kulağa verilir. Temas ile ozon kana geçer. Hasta olan bölgeye direk uygulama tedavide büyük yarar sağlar. İşlem süresi 1-2 dakikadır.

5 - Ozon Enjeksiyonu

Ozon enjektör ile tedavi edilecek bölgeye verilir. Eklem içi, omurlar arası gibi tedavi edilmek istenen bölgeye doğrudan ozon enjeksiyonu yapılmasıdır. Ayrıca doku ve adalelerin belirli bölgelerine ağrı tedavisi gibi çeşitli amaçlı ozon enjeksiyonları yapılmaktadır. İşlem süresi 1-2 dakikadır.

6 - Ozonlu Su

Diş hekimliği uygulamaları ve cilt yaralarının tedavisi gibi çeşitli amaçlarla ozonlu su kullanılmaktadır. Özel cihazlar yardımıyla üretilen ozonlu su mide ülserlerinin tedavisi gibi tedavilerde içilebilmektedir.

Rus ekolünde ozonlu serum uygulaması önemli yer tutmaktadır. Bu amaçla bidistile su veya % 0.9 luk Sodyum Klörür çözeltileri kullanılmaktadır. Ozonlanmış serum damar yoluyla veya çeşitli şekillerde yıkama şeklinde uygulanır.

7 - Ozonlu Yağ

Özel yöntemlerle ozonlanmış yağın içinde ozon çok uzun süre korunabilmektedir. Suyun içindeki ozonun dayanıklılık süresi 1 saatten az olmasına karşın yağın içinde ozon 1 yıldan uzun süre korunabilmektedir. Saf zeytinyağı, kayısı yağı, sedir yağı gibi çeşitli yağlar ozonlanabilir. Ozonlu yağ tedavi edilecek bölgeye doğrudan uygulandığı gibi içilmek yoluyla da kullanılmaktadır.

8 - Nazal İnhalasyon

Özel setler aracılığı ile ozonlu yağın buruna püskürtülmesi yöntemidir. Ozonlu yağ ozonol halinde burun içi dokulardan rahatlıkla ve sorunsuz şekilde emilebilmektedir. Bölgesel sorunların tedavisinde yararlı bir yöntemdir.

9 - Ozon Sauna

Tek kişilik kullanım için yapılmış özel saunalardır. Sıcak buhar ile birlikte ozon verilir. Deri ile temas eden ozon ciltteki gözeneklerden emilir. Bu amaçla kullanılacak ozon saf oksijenden elde edilebileceği gibi soluduğumuz ortam havasından da elde edilerek ozon hava karışımı olarak da uygulanabilir. Yaklaşık 15 – 20 dakika süren bir tedavidir. Bu tedavi hastaya yaklaşık 400 – 500 kcal enerji kaybettirir.