Göz tansiyonu olarak da bilinen “glokom”; göz içi basıncının yükselmesiyle birlikte görme yeteneği için gerekli olan göz sinirinde, meydana gelen tahribattır.
Glokom’ un Çeşitleri
Glokom hastalığı 3 başlıkta toplanabilir:
Doğumsal Glokom: Çok sık rastlanmayan bir rahatsızlık olan doğumsal glokomda, göz içi basıncının yükselmesi bebeğin anne karnındaki gelişimi ile ilgilidir. Yüksek göz için basıncının etkisi ile göz küresi büyür. Büyük gözlere sahip olan bebeklerde (yaşıtlarına göre) doğumsal glokom olup olmadığı araştırılmalıdır.
Sekonder Glokom: Sekonder glokom; göz içi basıncının, gözde meydana gelen diğer rahatsızlıklarla ilgili olarak yükselmesidir. Başlıca rahatsızlıklar şöyle sıralanabilir:
Göz içi iltihaplanmaları
Göz travmaları
Şeker hastalığı
İleri Katarakt
Göz içi kanamaları

Primer Glokom: Primer Glokom 2’ye ayrılmaktadır.
– Açık Açılı Glokom: Çok sık rastlanan glokom çeşidi( %85) açık açılı glokoma; sıklıkla

40 yaş üstü kişilerde rastlanmaktadır. Açık açılı glokom başladığında hiçbir belirti vermez; ancak son dönemlere doğru görme bozukluğu ile birlikte ortaya çıkar.  Bu sebeplerden dolayı 40 yaş üstü kişilerin yılda en az 1 kez göz tansiyonlarını ölçtürmeleri; erken teşhis ve tedavi için yararlı olacaktır.
– Açı Kapanması Glokomu: Açı kapanması glokomu (akut glokom); açık açılı glokomun tam tersi bir tablo ile belirti veren bir glokom çeşididir.
Gözde kızarıklık, görmede bulanıklaşma, gözde şiddetli ağrı, bulantı, kusma gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Tedavi edilmez ise görme siniri ve gören tabakayı besleyen damarlardaki tıkanıklık gelişerek körlüğe kadar ilerler.
 Belirtileri
Glokom genellikle belirti vermeyen sinsi bir hastalıktır. Başlıca belirtiler ise şöyle sıralanabilir:
Bulanık görme
Özellikle sabahları sık rastlanan baş ağrısı
Çevrede bazı bölgeleri görememe
Göz önünde ışıklı halkalar oluşması
 Teşhis
Normal göz muayenesi sırasında tespit edilen anormal göz içi basıncı hastalığın ilk belirtisi olabilir. Göz doktorunca düzenli aralıklarla yapılan muayeneler glokomun erken tanı ve tedavisi için en etkili yoldur.
Glokom’ un Tedavisi
Glokomun tedavisinde hastanemizde başlıca 2 yöntem kullanılmaktadır.
1. İlaç Tedavisi:
Glokomun tedavisinde hastalara öncelikle ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisinde, göz içi basıncını düşürmeye yarayan birçok damla kullanır.
2. Glokom Ameliyatı:
Glokom problemi olan hastaya uygulanan ilaç tedavisine rağmen hastanın göz tansiyonunda düşme gerçekleşmemiş ise, uygulanacak olan tedavi yöntemi ameliyattır.