BOTOX İLE CİLT KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ

BOTOX İLE CİLT KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ

Botulinum toksini yüz yıldan fazladır bilinen ve 50 yıldan daha uzun zamandır da tıbbi tedavilerde kullanılmaktadır. İlk olarak tembel göz( lazzy eye, strabismus), blepharospasm ve eğri boyun(servikal distonia) tedavilerinde kullanılmıştır.2002 yılında göz arası ve alın kırışıklıklarının düzeltilmesinde kulnanılmaya başlanmış ve ogünden bugüne yaklaşık 15 Milyon insanda kullanılmıştır. 2004 yılında aşırı terlemede kullanıma başlanmış ve 2010 yılından beridir migren tedavisinde kullanılmaktadır.

Botox, zamanla yüzde oluşan dinamik kırışıklıkları enjekte edildiği bölgedeki kasların hareketleri engelleyerek kırışıklıkları ortadan kaldırır. Botox uygulaması, cerrahi olmayan bir uygulamadır. Ve oluşan etki geri dönüşümlüdür.

Özel Otağtepe Tıp Merkezi Dermokozmotik bölümünde istenmeyen kırışıklıkların tedavisinde, migren tipi baş ağrılarının azaltılmasında, aşırı koltuk altı terlemelerinde(hiperhidrozis) deneyimli hekim kadrosu tarafından kullanılmaktadır. Eğer uygun şekilde BOTOX uygulaması yapılırsa sonuçlar hastaların bir coğun da doğal ve beklentileri karşılayacak düzeydedir.

BOTOX; alın, göz etrafı ve kaşların arasındaki kırışıklıklar ayrıca, gülme çizgileri, boyun ve çene kırışıklıklarının tedavisinde de kullanılabilir.

BOTOX enjeksiyonu ile aşırı çalışan mimik kasları gevşer ve çizgiler azalır. Uygulanan BOTOX’un etkisi 2-7 günde görülür. Bu etki 3-6 ay sürer. Bu süre sonunda yeni enjeksiyonlara ihtiyaç duyulur. Yapılan çalışmalarda peşi sıra yapılan enjeksiyonların, tedaviler arasındaki aralığı uzattığını göstermiştir.

BOTOX enjeksiyonundan sonra kas kontraksiyonunu yapan sinirde bir blokaj olur. BOTOX’ un maksimum etkisini göstermesi için üç konuya dikkat edilmelidir. Öncelikle tedavi alanına 2-3 saat dokunulmamalıdır. Ayrıca hasta 2-3 saat boyunca dik pozisyonda kalmalıdır. Son olarak hastaların 2-3 saat boyunca mimik kaslarını çalıştırmaları istenmelidir. Bu işlem BOTOX’ un istenen kas ve sinirleri bloke etmesini sağlar. Kaşlar arasındaki kırışıklıklar için kaş çatma, alın kırışıklıkları için kaş kaldırma ve göz kırışıklıkları için gözleri kısmak maksimum faydayı sağlar.

Toksin çok düşük miktarlarda enjekte edildiği için, tedavi güvenli, yan etkiler minimaldir. Enjeksiyon sırasında hastaların yarısında hafif yanma meydana gelir. Nadiren enjeksiyon alanında morarma olabilir.

Botox ile kırışıklık tedavisi için uygulanan enjeksiyonlar,yüzün üst bölgesinde özellikle alın çizgilerinin, kaş çatma çizgilerinin ve göz kenarındaki çizgilerin (kaz ayağı) düzeltilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca yüzün üst bölgelerine uygulandığında kaşları kaldıran bir etki de oluşmaktadır. Yüzün alt bölgesinde ise dudak üzerindeki çizgilere ve boyundaki dikine bantlara uygulanabilmektedir.