Ayak Tabanı Siğilleri, HPV (Human Papillom virüs) tarafından oluşan bulaşıcı ve yayılma özelliği bulunan bir hastalıktır. HPV de bugüne kadar tanımlanan 200 e yakın tür bulunmaktadır. Bu hastalık halk arasında çoğunlukla nasır olarak algılanır.

Bu siğiller ayak tabanındaki baskı noktalarında sıklıkla görülür. Bu alanlar genelde topuk ve parmak köklerinin bulunduğu alanlardır. Çok ağrılı olmasa da yayılabileceği için mutlaka tedavi edilmelidir.Ancak kimi vakalar da çok ağrılıdır, bu ağrı kişinin ayakta durmasını, yürümesini bile engelleyebilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan ergenler ve çocuklar siğil oluşumlarında daha fazla etkilenirler. Kendiliğinden geçmesini beklemek veya doğruluğu kanıtlanmamış bitkisel kürleri denemek, siğillerin ilerlemesine yol açarak daha sıkıntılı bir durum oluşmasına yol açabilir.

Tedavi seçenekleri arasında
Kriyoterapi( dondurma),
Elektrokoter,
Radiofrekans(RF) veya 
Nd YAG ve Diode lazer yöntemleri ile yakma kullanılabilir. İşlemler lokal anestezi altında AĞRISIZ olarak yapılmaktadır.

Yapılan araştırmalarda elektrokoter, lazer ve RF yönteminin daha olumlu sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.
Ancak siğiller kişinin bağışıklık sistemiyle direk alakalı olduğu için tekrarlama riski her zaman bulunmaktadır. Bu yüzden tedaviler seanslar halinde düzenlenebilir