Dolgu tedavisi Konservatif Diş Tedavisi

Diş dokularında birden fazla sebebe bağlı oluşan bir hastalık olan diş çürüklerinin, temizlenmesi ve bu temizlenme sonrasında oluşan dişteki boşluğun bir yapay dolgu maddesi ile doldurulma işlemidir.

Komposit Dolgu: Silikondioksit parçaları içeren plastik bir karışımdır. Çeşitli renk seçenekleri vardır ve genellikle dolgu yapılan dişte fark edilmezler. Bu nedenle estetik-beyaz dolgu olarak adlandırılır

Amalgam Dolgu: Siyah renkli veya Gümüş dolgu olarak da bilinir. Aslında içeriğinde bir çok çeşit metal bulunmasına rağmen gümüş ağırlıklı metal olduğu için bu şekilde de isimlendirilir. İçeriğindeki metaller özel bir karıştırıcıda cıva ile karıştırılarak belli bir kıvama getirilir, bu şekilde dişe uygulanarak sertleşmesi beklenir. 150 yılı aşkın bir süredir diş hekimliğinde dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bu süre içerisinde milyonlarca çürük dişin dolgusunda kullanılmıştır. Bu kadar zamandır kullanılan bir dolgu malzemesi olarak, dayanıklılığı ve ekonomik uygunluğu ispatlanmıştır. Buna rağmen hala amalgamla ilgili yanlış söylentiler ortaya atılmaktadır. Aleyhindeki bu söylentilere rağmen, gelişmiş ülkelerin diş hekimleri birlikleri tarafından “amalgamın diş dolgularında güvenle kullanılabileceği” bildirilmektedir.

Porselen Dolgu(Inley Onley)

Diş dolguları hem estetik olup, hem de çiğneme basınçlarına dirençli, uzun vadede güvenilir bir tedavi şeklidir. Porselen dolgular çok fazla madde kaybı olan ve dişin tümden küçültülerek kuron uygulaması gerektiren durumlarda sağlıklı diş dokusunu korumak amaçlı geliştirilmiş bir dolgu yöntemidir. Daha estetik ve kullanışlı olduğundan amalgam dolguların yerine tercih edilmektedir.