LAZER İLE AŞIRI TERLEME (Hiperhidrozis) TEDAVİSİ

Lazer ile koltuk altı terleme tedavisi güvenli, etkili ve minimal invaziv bir çözümdür. Lazer ile terleme tedavisi tüm cerrahi yöntemler içerisinde en az invazive olan yöntemdir.
Lazer ile terleme tedavisinde diğer dokularda bir hasar oluşturulmadan sadece ter bezlerini yok eder.
Özel Otağtepe Tıp Merkezinde aşırı terleme(Hiperhidroz) tedavisinde, 980 nm Diode lazer kullanılmaktadır. Diode Lazer çevredeki dokuya zarar vermeden aksiller ter bezlerini photoselectively ısıtma ile yok etmektedir. İşlem lokal anestezi ve tumesen anestezi altında yapılır ve bir saatten az sürede tamamlanır.
Genel tedavi adımlar şunlardır:
• Adım 1 – bulun: İşleminden önce, koltuk altları ter bezlerinin konumunu belirlemek için iyot ile kaplanır.
• Adım 2 – Lazer Tedavisi: ,Kanül ve lazer fiber optiğin ter bezlerine ulaşması için 3 mm’lik bir cilt kesisi yapılır. 980 nm lik Diode lazer ışını ter bezlerini hasara uğrattır.
• Adım 3 – Hasarlanan ter bezlerinin uzaklaştırılması: Bir büyük kanül ile tahrip edilmiş ter bezleri aspire edilerek uzaklaştırılır.
Lazer ile aşırı terleme tedavisi, tüm cerrahi işlemlerden daha hızlı, verimliliği ve güvenliği daha yüksektir.
Lazer ile aşırı terleme tedavisi, basitlik ve hızlılığının yanında komplikasyon riski en az olan girişimsel işlem olması nedeniyle, özellikle hiperhidroz için tercih edilen tedavi yöntemi haline gelmiştir.
Lazer ile aşırı terleme tedavisi yaklaşık bir saat sürer, tedaviden 2-3 saat sonra hasta tamamen normal aktivitesine dönebilirler ve hastalar 4-7 gün içinde tam bir iyileşme sağlanır.