Anevrizma

Halk arasında damar baloncuğu olarak bilinen anevrizma, atardamarların duvarındaki zayıf bir bölgeden balon şeklinde genişlemesidir. Çok fazla şişirilmiş bir balon gibi olduğu için genellikle duvarı çok incedir ve saatli bomba olarak tabir edilebilir. Öksürmek, ıkınmak, cinsel ilişki gibi basit eylemler bu ince duvarın yırtılmasına ve ciddi beyin kanamasına yol açabilir.

Beyin anevrizmaları herkes de gelişebileceği gibi yapısal damar hastalıkları, hipertansiyonu olanlarda, alkol ve  kokain kullananlarda, ailesel görülen bazı doğuştan hastalıklarda (polikistik böbrek hastalığı gibi), doğum kontrol hapı kullananlarda, travmalardan sonra görülme sıklığının daha fazla olduğu bilinmektedir.

Anevrizmalar genellikle belirti vermezler, basit bir baş ağrısı nedeniyle çekilen tomografi veya MR. da tesadüfen görülebilirler. Eğer dev anevrizma ise kitle etkisiyle bulunduğu yerdeki yapılara baskı yaparak görme bozukluğu, koku duyusunda azalma, baş ağrısı gibi şikayetlere yol açabilirler. Anevrizma kanadığında hasta ani gelişen çok şiddetli baş ağrısı, kusma ve ani bilinç bozukluğu ile karşı karşıya kalabilir. Hastalar baş ağrısını “yaşadığım en kötü baş ağrısı” diye tarif ederler. Kanamanın olduğu bölgeye bağlı olarak kısmi felç gibi belirtiler oluşabilir.

Tanısında önce beyin tomografisi, daha sonra BT Angiografi, MR Angiografi yada damar angiografi yapılmalıdır. Beyin tomografisi ilk aşamada kanama olup olmadığını anlamaya yardımcı olur. Diğer tetkikler ise damarları görüntüleyerek anevrizmayı, yerini, şeklini ortaya koymayı sağlar.

Anevrizma  tedavisi cerrahidir. Ameliyat ile anevrizma klemplenebilir yada endovasküler cerrahi denilen angiografi esnasında içi doldurularak tedavi edilebilir. Ancak hastanın genel durumu, anevrizmanın yeri ve boyutu çok önemlidir. Bu ameliyat oldukça risk taşıyan bir müdahaledir.