Şaşılık, gözlerin paralelliğinin bozulup farklı yönlere baktığı bir göz kusurudur.  Kayma sürekli olarak devam edebileceği gibi ara ara da görülebilmektedir.
Gözleri kontrol eden kasların denge içinde olması gözün normal pozisyonunda olmasını sağlamaktadır.  Çocuklarda sıklıkla karşılaşılan bir kusur olan şaşılık yetişkinlerde de görülebilmektedir.
Şaşılık’ ın Çeşitleri
Görme kusuru olan şaşılık çeşitleri 6 başlık altında toplanabilir:
Aşağı şaşılık (Hipotropya)
Yukarı şaşılık (Hipertropya)
İçe Şaşılık (Ezotropya)
Dışa Şaşılık (Ekzotropya)
   Gizli Şaşılık: Gizli şaşılıkta hasta sıklıkla gözdeki kaymanın farkında değildir. Şaşılık gözlerden biri kapatıldığında ortaya çıkar. Gizli şaşılık oldukça sık rastlanır ve gözlerde kızarıklık, ağrı, yorgunluk hissi gibi şikayetler ile ortaya çıkar.
Erişkin Şaşılığı: İlerleyen yaşlarda çift görme şikayeti ile ortaya çıkan erişkin şaşılığı diyabet, kalp hastalıkları, hipertansiyon, zedelenme gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Tedavi, ortaya çıkma sebebine yönelik olarak cerrahi ve medikal olarak düzenlenir.
 BELİRTİLERİ:
Bulanık yada çift görme
Baş ağrısı
Göz paralelliğinin bozulması
Yaşarma
Ağrı
TEŞHİS:
Şaşılık tedavisinde erken teşhis, etkili tedavi için oldukça önemlidir. Her yaştaki çocuğa şaşılık muayenesi yapılabilmektedir. Ancak 4 yaş öncesi çocuklar mutlaka göz muayenesinden geçmesi yararlı olacaktır.
 TEDAVİ:
Şaşılık tedavisi şaşılığın çeşidine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Şaşılıkta tedavi yöntemleri şöyle sıralanabilir:
Kapama Yöntemi: Şaşılıkla birlikte göz tembelliği bulunan hastaların tedavisinde sıkça kullanılan bir yöntemdir.
Ortoptik Yöntem: Ortoptik yöntemi ile derinlemesine görme sağlanarak tembel göz çalıştırılır böylece görme yetisi sağlanmış olur. Ayrıca ortoptik tedavi gözdeki ufak kaymalarda, kaymayı kontrol edebilmeyi öğretir.
Gözlük Yöntemi: Kırma kusuruna bağlı olan şaşılıkların tedavisinde gözlük kullanılmaktadır.
Cerrahi Yöntem: Gözlük takıldığı halde ve doğuştan oluşmuş olan kaymalar ve şaşılık ameliyat yapılarak  tedavi edilmektedir.