Pedodonti yada Çocuk Diş hekimliği

0-14 yaş yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlığını korumayı ve oluşan hastalıkları tedavi etmeyi amaçlayan bölümdür.

Çocukların ağız ve diş sağlığının mükemmel olması, 6 ayda bir düzenli yapılan diş hekimi kontrolü ile sağlanabilir. Çocukluk çağında oluşan sorunların erken teşhisi ağız ve diş sağlığı açısından çok önemlidir. Çocuk hastada erken teşhis çocuğun fiziksel ve duygusal gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

Çocuk hastada ilk muayene, hem çocuk hem de çocuğun anne ve babası ile iletişim kurmakla başlar. Tanışmadan sonra hastanın medikal ve dental hikayesi alınır. Daha sonra klinik ve radyografik muayeneye geçilir. Bu aşamalardan sonra teşhis ve tedavi planlaması hakkında hastaya, anne ve babasına bilgi verilir. Pedodontisler süt ve sürekli dişleri çürük ve periodontal hastalıklar gibi başlıca ağız hastalıklarından korumak için bir çok yöntem uygulamaktadırlar.

Bunlar ağız hijyeni kavramının öğretilmesi, diş fırçalama alışkanlıklarının ve yöntemlerinin kazanılması, sistemik ve topikal florür uygulamalarının yapılması, fissür örtücülerinin uygulanması olarak sayılabilir.