GASTROSKOPİ

Yemek Borusu(ÖZEFAGOSKOPİ) ve Mide(GASTROSKOPİ)

Özel Otağtepe Tıp Merkezi- Kavacık Genel Cerrahi Birimi, Endoskopi ünitesi Op Dr Mehmet ALTAN KAYA ve tecrübeli personeli antiseptik koşullar ve ekonomik çözümlemeleri ile yanınızdadır. Tüm endoskopi işlemlerimiz sedasyon ile (uyutularak) gerçekleştirilmektedir.

Gastroskopi Nedir ?

Gastroskopi yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının direkt görerek incelenmesine olanak sağlayan bir görüntüleme yöntemidir. Bu işlem ucunda ışık ve mikro kamera bulunan ince, yumuşak ve bükülebilen tüp şeklinde bir alet yardımıyla yapılmaktadır.
Yutma güçlüğü, göğüs arkasında yanma ve ağrı, ağza acı su gelmesi gibi yemek borusunu ilgilendiren hastalıkların teşhisinde, Karnın üst kısmında ağrı, yanma, ekşime, bulantı, kusma, tedaviye dirençli kansızlık, nedeni bilinmeyen kilo kaybı gibi mide ve on iki parmak bağırsağını düşündüren hastalıkların teşhisinde, Ağızdan taze kan gelmesi ve kahve telvesi tarzında kusma veya siyah dışkılama ile kendini belli eden üst sindirim sistemi kanamalarının nedeninin tespit edilmesinde,yemek borusu ve mide kanserlerinin teşhis edilmesinde kullanılan  en güvenilir tanı yöntemidir.

Gastroskopi iltihaplı bölgelerin, küçük ülserlerin ve tümörlerin tespit edilmesinde ilaçlı mide filmine göre daha güvenilir bir yöntemdir. Ayrıca gastroskop içerisinden geçirilen ince bir alet yardımıyla ağrısız biyopsi alma şansı da mevcuttur. Yine gastroskop içinden geçirilen özel aletler yardımıyla darlıkların genişletilmesi, polip adı verilen tümörlerin cerrahiye gerek kalmadan çıkarılması, yutulan yabancı cisimlerin çıkarılması ve kanamaların tedavisi de mümkündür.   

Gastroskopi öncesi iyi bir inceleme için midenizin tamamen boş olması gerekmektedir. Bu amaçla işlemden önceki 6 saat boyunca herhangi bir şey yememeniz ve içmemeniz gerekmektedir.  

Sürekli kullanmanız gereken çoğu ilacı   (tansiyon, kalp, tiroid ilaçları gibi) işlemden 3 saat önce az miktarda su ile   beraber alabilirsiniz.Aspirin kullanıyorsanız işlemden en az 7 gün önce, romatizma ilaçları, demir veya vitamin ilaçları kullanıyorsanız 5 gün önce kesmelisiniz. Ünitemizde tüm hastalarımıza damar yolundan verilen ilaçlarla “Bilinçli Sedasyon” adı verilen özel bir anestezi uygulamaktayız. Bu yöntemde oldukça rahatlamış ve uykulu bir hale gelerek  işlemden rahatsız olmamanız sağlanacaktır. İşlem esnasında kesinlikle ağrı, nefes darlığı veya bulantı-kusma yakınmanız olmayacaktır.Gastroskopi sırasında verilen ilaçlar uyku hali, baş dönmesi ve dikkat dağınıklığı yaratabileceğinden, işlemden sonra en az 8 saat boyunca araba kullanmamalı ve dikkat gerektiren işlerden uzak durmalısınız. Bu nedenle eve dönerken size yardımcı olabilecek bir yakınınızı mutlaka yanınızda getirmelisiniz.   İşleme başlamadan önce bulantı ve öğürtü olmasını engellemek için ağzınıza sprey tarzında uyuşturucu bir ilaç sıkılacak, sonrasında ise dişlerinizin arasına bir dişlik yerleştirilecektir. Bu dişlik nefes alıp vermenize engel olmaz. İşlem boyunca sol yanınıza yatar pozisyonda olacaksınız. Damar yoluyla sakinleştirici ilaçlar verilip siz iyice rahatladıktan sonra, doktorunuz endoskopu ağız yoluyla midenize doğru ilerletecektir. Gastroskopi, nefes alıp vermenizi engelleyen bir işlem değildir. İşlem ortalama 15-30 dakika sürecektir. 
 Gastroskopi sonrasında, sakinleştirici ilaçların etkisi ortadan kalkıncaya kadar dinlenme odasında yaklaşık yarım saat kadar hemşire gözetiminde kalacaksınız. Kendinize geldikten sonra gastroskopi bulguları konusunda doktorunuz tarafından detaylı olarak bilgilendirileceksiniz. Gastroskopik incelemede bir sorunla karşılaşma olasılığı son derece nadirdir. Eğer işlemden sonraki 72 saat içinde, karında şiddetli ağrı, ateş, titreme, kanlı dışkılama veya şiddetli kusma yakınmanız olursa mutlaka durumu bize bildiriniz.