Hemoroid ve Hemoroid tedavisi

HEMOROİD (BASUR-MAYASIL)
Hemoroid ,son barsakta bulunan toplar damarların genişlemesi,  şişmesi ve kanamalı hale gelmesidir .Başlıca sebepleri  kabızlık , mayalı içkiler ( bira , viski , şarap ) aşırı cay ve kahve, lifli gıdaların az tüketilmesi , gebelik, genetik yatkınlıktır .  İç ve dış hemoroid  olmak üzere ikiye ayrılır. İç hemoroidlerde büyüklüklerine göre 4 dereceye ayrılırlar

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kanama: En sık görülen belirtidir. Büyük abdestle birlikte veya sonrasında  damlama şeklinde görülür Ağrı: içinde pıhtı oluşmuş (tromboze hemoroid) basur memelerinde görülür.
Diğer belirtiler ise Kaşıntı, Yanma , Akıntı ve ıslaklık hissi dir.
TEDAVİ
Tıbbi Tedavi: 1. ve 2. derecedeki hemoroid hastalığı olanlara uygulanır.
Sık kabız veya ishal olmaktan kaçınılması  , sabahları 1-2 bardak ve gun boyu en az 2 lt  su içilmesi ve posalı gıdaların ( örn . 2-3 adet kayısı )  alınması , hergün 2-3 adet  kayısı yenilmesi , hergun bır kez buyuk abdest yapma alıskanlıgı edinilmesi , Dışkılama sonrasi ılık oturma banyosu (iltihaplı durumlar hariç) İlaç tedavisi; fitil, krem ve tabletler

Girişimsel Tedavi

» Skleroterapi ( yapıştırıcı tedavi ): Lokal anestezi ile  Hemoroid memelerine yapıştırıcı bir madde iğne ile tatbik edilir , sonrasında  meme küçülür ve  kaybolur.
1.2. ve 3. derece  hemoroidlere uygulanır.. Ortalama girişim süresi 5 – 10  dakikadır  . Usulünce yapıldığında ağrı ve kanama görülmez .Hasta işlem sonrası  normal hayatına devam eder

» Infraredkoagülasyon: Kızıl ötesi ışığın ısı etkisiyle  hemoroid memesi küçülür ve kaybolur . 1.  2. ve 3.derece hemoroidlere uygulanabilir.
. Ortalama girişim süresi 3 dakikanin altındadır.Ağrı ve kanama  genellikle görülmez , Hasta işlem sonrası normal hayatına devam eder .

» Bandligasyon (bağlama yöntemi): Hemoroid memesinin boynuna lastik bir halka takılarak memenin kuruyup düşmesi sağlanır. 2. derecede ve seçilmiş 3. derecedeki hemoroidlerde uygulanır.Usulünce yapıldığında agrı ve kanama görülmez . Ortalama girişim süresi 3 -5  dakikadır . Hasta işlem sonrası normal hayata devam eder .
Cerrahi Tedavi :
 4. derece hemoroidlerde genel anestezi altında yapılır . Hemoroid memeleri kesilerek çıkarılır . Ameliyat sonrası iyileşme süresi uzun ve ağrılı olabilir .

Özel Otağtepe Tıp Merkezi’nde hemoroid hastalarının % 90 ‘ı Uzman Hekimler tarafından ameliyatsız ,ağrısız ve kansız bir şekilde başarı ile tedavi edilmektedir .