PRP( TROMBOSİTEN ZENGİN PLAZMA- PLATELET RICH PLASMA)

Trombositlerin saldığı büyüme faktörleri kan damarlarını genişleterek bölgenin kan akımını arttırır. Bu saçın üretimini sağlayan hücrelerde de uyarıcı bir etkiye yol açarak saç üretiminin daha kaliteli hale gelmesini sağlar. Yeni dökülmüş saçlara ait foliküllerde canlı hücreler varsa tekrar saç çıkar. İncelmiş saçlar kalınlaşır ve daha sağlıklı görünüme kavuşur. Böylelikle saç dökülmesi kontrol altına alınır.

Uygulama yapılan yerdeki bazı küçük damarlar yaralanırsa morluk oluşabilir. Bu da çok kısa bir sürede iyileşir. Kendi kanınız olduğu için başka bir yan etkisi yoktur.

15 günde bir 3 ya da 4 seans yapılır. Genel olarak ilk idamenin en geç 6. ayda yapılmasını öneriyorum. Alınan ek tedavilerde bu sürelerin ayarlanmasında dikkate alınması gerekir. Daha sonrasında senede bir uygulama yapılabilir.

Kanınız alınarak (5 ya da10 cc) santrifuj edilir. Plazma ve trombositleri ihtiva eden sıvı çok ince iğneler ile saç ya da antiaging yapılacak yüz, gıdı, el ya da dekolte derisine belli aralıklar ile enjekte edilir.İşlem 15-20 dakika sürer.

Vitaminler, büyüme faktörleri, aminoasitler ve eser elementler içeren saç mezoterapi yöntemleri de benzer yararlar sağlar. Hastanın saç yapısı, hikâyesi, genetik materyaline göre tedavi yöntemi seçilir. Bazen bu yöntemler kombine edilebilir ya da birbirlerinin idamesinde kullanılabilir.

Saç dökülmesi olan kişilerde saçların güçlendirilmesi (saç tedavisi)

Hyaluronik asit, fibroblastların salgıladığı bir maddedir. Derinin nemini arttırır ve elastikiyetini düzenler. Vitaminler ise bu fonksiyonların gerçekleştirilmesinde kullanılan yardımcı besinlerdir. Bu tedaviler akut olarak eksikleri tamamlar ve görünümde akut moral verici değişimlere neden olur. PRP ise etkisi zaman içinde görülen daha uzun etkili bir yöntemdir. Kişiye özel olarak bu tedavilerin kombinasyonunu içeren programlar ve lazer tedavisinin birlikte uygulanması daha etkili sonuçlar oluşturabilir.

Trombositler yara iyileşmesi sırasında büyüme faktörleri denen uyaranları salarak yara bölgesine yaranın tamiri ve derinin güçlenmesini sağlayan fibroblast dediğimiz hücreleri çağırırlar. Bu hücreler derinin yenilenmesini ve güçlenmesini sağlar.Bir nevi hücre naklini kişinin kendi kanından alınan materyal ile sağlanmış olur. Bu nedenle yüz bölgesinde uygulanan dolgu (hyaluronik asit) ve vitamin tedavilerinden farklı olarak ileriye yönelik daha kalıcı bir tedavi sağlamış olur.

Derinin yaşlanması ile oluşan kırışıklıklar ve volüm kaybının düzeltilmesi (antiaging)

Kanımızda pıhtılaşmayı sağlayan hücreler( trombositler) den zengin kan plazmasının tedavi amaçla kullanılmasıdır. PRP tedavisi özellikle şu iki durumda kullanılan bir yöntemdir.