DOĞUM VE AĞRISIZ DOĞUM

AĞRISIZ DOĞUM( EPİDURAL ANESTEZİ)

Doğum ağrısı kendine has özellikleri olan çok yönlü bir ağrıdır, şiddetlidir ve kadınların büyük bir çoğunluğu tarafından yaşamlarındaki en ağrılı deneyim olarak tanımlanır.
Gebelerin yaklaşık üçte ikisi bu ağrının dayanılmaz olduğunu bildirmişlerdir.

İlk doğumunu yapanların %60’ı bu ağrıyı dayanılmaz, çok şiddetli ve işkence olarak ve %30’u da oldukça şiddetli olarak tanımlamışlardır.

Daha önce doğum yapanların ise %45’i şiddetli ve çok şiddetli ağrı çekmekte olduklarını bildirmişlerdir.

DOĞUM AĞRISININ ETKİLERİ

Ortaya çıkan ağrı; hastanın solunum, dolaşım ve metabolizmasında (çoğu olumsuz) önemli değişikliklere neden olur. Annedeki bu değişikliklerin fetus ve yenidoğan üzerine zararlı etkileri olabilir.

Ağrının doğuma mutlaka eşlik etmesi gerekmez. Her ne kadar ağrı doğumun başladığını bildiren önemli bir biyolojik işaretse de, bu görevi bittikten sonra sonlandırılmasında anne ve bebek açısından bir risk oluşturmaz ve doğum travayının anne için çok daha rahat ve konforlu sonlanmasına yardımcı olur.

AĞRISIZ DOĞUM NEDİR ? EPİDURAL ANESTEZİ NEDİR? NASIL UYGULANIR?

Ağrısız doğum; .  epidural anestezi  sonrasında doğum sancılarının karında basınç, kasıklarda baskı şeklinde algılandığı, tamamen normal bir doğumdur, ağrı-acı yoktur.

Epidural anestezi, ağrı hissini ortadan kaldıran bir bölgesel anestezi şeklidir, hem normal doğumda, hem de sezaryen ile doğumda başarıyla uygulanmaktadır.

 Epidural anestezi ince bir kateter yardımıyla kuyruk sokumunun 10-15 cm yukarısından “epidural saha” adı verilen bölgeye girilmesi ve buraya lokal anestezik maddelerin aralıklı olarak verilmesi şeklinde uygulanır.

Ağrı reseptörleri ağrı ile uyarıldığında,  ilk önce sinir lifleri yardımıyla omuriliğe, buradan da beynin ağrı merkezlerine haber ulaşır ve ağrı hissedilir. Epidural anestezi uygulandığında ağrılı uyaran omuriliğe ulaşır, ancak iletiyi daha yukarılara götüren lifler iletme özelliklerini geçici olarak yitirdiklerinden ağrı hissi oluşmaz.

 Epidural anestezi normal doğumda uygulandığında ağrılı olan doğum kasılmalarını gidermede oldukça etkilidir ve daha konforlu bir normal doğum yapılmasını sağlar.

Sezaryende uygulandığında ise genel anesteziye göre risklerinin belirgin bir şekilde az olması yanında anne adayının bebeğini ilk doğduğu dakikalarda görmesine ve emzirmesine olanak sağlar.

Hastanemizde bu konuda beceri ve deneyimli olan uzman bir kadroyla ve en son teknolojinin ürünlerini kullanarak hastalarımıza epidural anestezi ile normal ve ağrısız doğum yaptırılmaktadır.